ORL ambulance
Jeronýmova 750
Hradec Králové
+420495511348
+420495511348
e-mail
Příroda je první doktor, člověk je druhý (Paracelsus)
MUDr. Marie Náhlovská je držitelkou osvědčení v oboru ORL a má více než dvacetiletou ambulantní praxi.

čti více

O nemocech

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha, otitis media, je časté onemocnění dětí ve věku mezi 6 měsíci až 3 roky. Typicky se projevuje bolestí ucha a zvýšenou teplotou.

Co jste možná netušili...
Každý člověk má přece dvě uši. Jak se to s tím středním? Lidské sluchové ústrojí se skládá z několika anatomicky i funkčně rozdílných částí. Zvuky z okolního prostředí zachycují Vaše ušní boltce a vedou je zvukovodem až k bubínku. Boltec, zvukovod a bubínek na každé straně tvoří tzv. zevní ucho. Bubínek se působením zvukových vln rozechvěje a rozpohybuje tři malé kůstky za ním. Tyto kůstky - kladívko, kovadlinka a třmínek jsou součástí středního ucha. To těsně souvisí s uchem vnitřním. V něm se nachází hlemýžď se sluchovými receptory.

Střední ucho vypadá jako malá komůrka s kůstkami. Na jedné straně komunikuje s bubínkem, na druhé straně s otvory v hlemýždi. Kromě toho je spojena i se zadní částí Vaší nosní dutiny (nosohltanem). Tato spojka, které se říká Eustachova trubice, má za úkol vyrovnávat tlak na obou stranách Vašeho bubínku. Oceníte to zejména při potápění nebo při stoupání do vyšších nadmořských výšek. Díky trubici obvykle stačí polknout a nepříjemné pocity zalehnutých uší jsou pryč.

Sluchové kůstky a kanálky spojující obě Vaše středoušní dutiny s nosohltanem popsal už v roce 1563 italský anatom Bartolommeo Eustachio. Na jeho práci navázal o století později další italský anatom a chirurg Antonio Maria Valsalva. Vyvinul techniku, která pomáhá vyrovnávat tlak ve středoušní dutině. Výdech nosem proti uzavřeným nosním dírkám od té doby nese název „Valsalvův manévr“.

Jak vzniká...
Zánět středního ucha vzniká nejčastěji jako komplikace rýmy nebo virového zánětu horních dýchacích cest. Infekce proniká do středoušní dutiny a vyvolá otok jeho sliznice. Otéká i sliznice nosohltanu a ucpává vývody Eustachových trubic. Ve středoušní dutině se hromadí tekutina produkovaná zanícenou sliznicí a tlačí na bubínek. V takových podmínkách se snadno pomnoží bakterie a vzniká hnisavý zánět.

Příčinou častějšího výskytu zánětu středního ucha u dětí je anatomické uspořádání Eustachových trubic. V mladším věku jsou krátké a jejich uložení v nižším sklonu znesnadňuje přirozený odtok hlenu a tekutiny ze středouší.

Na otoku sliznice, ucpání vývodů Eustachových trubic a tím nepřímo i na rozvoji zánětu středního ucha se kromě virových zánětů mohou podílet i alergie, opakovaný styk s cigaretovým kouřem (pasivní kouření) nebo vrozené vady nosu a ústní dutiny (např. rozštěpy).

Jak se projevuje...
Projevy onemocnění závisí na věku postiženého. Malé děti jsou obvykle neklidné, mají teplotu, a trpí poruchami spánku. Pláčí a snaží se třít si postižené ucho o podložku, na které leží. Větší děti si stěžují na bolest ucha, nepříjemný tlak na bubínek a poruchu sluchu. Bolest v jejich uchu se zhoršuje při kašli, kýchání a polykání. Je výraznější v noci.

Nemocný má horečku 38 až 39 stupňů. Navíc může zvracet nebo trpět průjmem. K tomu trpí rýmou a  bolestmi v krku. Nahromaděná tekutina ve středouší tlačí na bubínek a může způsobit jeho spontánní prasknutí. Po něm obvykle dojde k úlevě. Objeví se výtok z ucha.

Jak se potvrdí...
Při stanovování diagnózy obvykle lékař vychází už z popsaných obtíží Vašeho dítěte. Vyšetří jeho uši zvláštním nástrojem – otoskopem. Pomocí něj nahlédne zvenku do ucha a zhodnotí změny na bubínku. Ten je při zánětu zarudlý a není na něm vidět typický světelný reflex. Nahromadění tekutiny způsobí jeho vyklenutí.

Známky zánětu prokáže i laboratorní vyšetření krve.

V případě podezření na postižení sluchu opakovanými záněty středního ucha je na místě provést audiometrické vyšetření.

Jak se léčí...
Na nekomplikovaný virový zánět obvykle postačuje místní léčba. Při ní lékař vkládá do ucha vatové tampónky napuštěné léčivou látkou. Bolest v uchu zmírňuje i aplikace tepla. Na postiženou stranu přiložte ohřívací láhev naplněnou teplou vodou a zabalenou do ručníku. Pro snížení teploty je nejvhodnější podávání paracetamolu (Paralen, Panadol). Ucpaný nos uvolní nosní kapky

Při přetrvávajících horečkách a známkách bakteriální infekce se zánět léčí již nasazením antibiotik. Podávají se obvykle pod dobu 10 dnů.

Při nahromadění většího množství tekutiny za bubínkem a jeho vyklenutí se může lékař rozhodnout pro tzv. paracentézu. Tento zákrok spočívá v propíchnutí bubínku. Umožní se tím odtékání hnisu ze středoušní dutiny.

Co dál...
Zánět středního ucha probíhá ve většině případů nekomplikovaně. Rychle reaguje na léčbu. Bolest se zmírní obvykle již do druhého dne, do týdne ustoupí i ostatní obtíže. Nedostatečná léčba však může způsobit závažné komplikace. Těžké postižení středního ucha hrozí poruchou sluchu. Jeho ztráta nebo i dočasné snížení mohou u malých dětí zpomalit vývoj řeči a učení.

Přestup infekce do vnitřního ucha se projeví nově vzniklou horečkou, zimnicí a závratěmi. Při vzniku takových obtíží bezpodmínečně vyhledejte lékaře. Další šíření infekce zachvátí mozkové blány, rozvíjí se meningitida. Na tu upozorní bolesti hlavy a ztrnutí šíje. Některé chronicky probíhající záněty středního ucha si vyžádají dlouhodobou léčbu antibiotiky.

Zánět středního ucha a jeho následky nikdy nepodceňujte. Při jakýchkoli pochybnostech s svém zdravotním stavu nebo stavu svého dítěte kontaktujte svého lékaře.

Jak se tomu všemu vyhnout...
Zánětům středního ucha můžete předcházet omezením rizikových faktorů. Nevystavujte sebe ani své dítě cigaretovému kouři. Dbejte na důslednou léčbu alergických projevů. Při rýmě používejte nosní kapky. Udržováním průchodného nosu snížíte možnost šíření infekce do ucha.

Noste teplé oblečení. V chladném počasí nezapomeňte na čepici a šálu. Udržujte uši v teple. Vyhněte se kontaktu s dospělými i dětmi, kteří trpí nachlazením nebo infekcemi horních dýchacích cest.
 


Archív

PO:7:30-12:30 | 13:30-15:00
ÚT:7:30-12:30  
ST:7:30-12:30 | 13:30-15:00
ČT:7:30-12:30 | 13:30-15:00
PÁ:7:30-12:30 | 13:30-15:00