ORL ambulance
Jeronýmova 750
Hradec Králové
+420495511348
+420495511348
e-mail
Příroda je první doktor, člověk je druhý (Paracelsus)
MUDr. Marie Náhlovská je držitelkou osvědčení v oboru ORL a má více než dvacetiletou ambulantní praxi.

čti více

O nemocech

Mononukleóza

Mononukleóza je infekční onemocnění lymfatických tkání způsobené EB virem. Typicky se projevuje horečkou, bolestí v krku a zvětšením krčních lymfatických uzlin.

Co jste možná netušili...
Infekční mononukleóze se někdy říká žlázová horečka nebo také studentská nemoc a nemoc z líbání. Poslední dvě označení si vysloužila díky svému způsobu nákazy. Může se vyskytnout v jakémkoliv věku, ale nejčastěji postihuje dospívající mládež a mladé dospělé. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí a slinami. Ideálním prostředkem k tomu je líbání nebo pití ze společné sklenice. Možný je i přenos pohlavním stykem. Není proto divu, že se mononukleóze daří ve větších kolektivech mladých lidí, kteří jsou spolu v blízkém kontaktu. Typicky na diskotékách, internátech nebo vysokoškolských kolejích.

První popis infekční mononukleózy pochází až z 20. let 20. století. Její vyvolavatel, virus Epsteina-Barrové (EBV, EB virus) byl odhalen v roce 1968. Nejedná se přitom o nijak vzácného mikroba. Více než 90 procent z nás jej v sobě nosí již odmala. Ani o tom nemusíte vědět. V mladším dětském věku totiž infekce probíhá jen nevýrazně a snadno se zamění za lehký zánět dýchacích cest. Po vyléčení už virus ve Vašem organismu zůstane až do smrti. Jeho přítomnost nebo proběhlou infekci prozradí přítomnost protilátek.

Jak vzniká...
Virus po vstupu do Vašeho organismu infikuje buňky sliznice nosohltanu nebo při pohlavním přenosu buňky sliznice pochvy. Pomnoží se a napadne lymfocyty typu B, buňky které jsou součástí Vašeho imunitního systému a odpovídají za tvorbu protilátek. Napadený B-lymfocyt se doslova „zblázní“. Začne se nekontrolovaně množit a tvořit zvláštní protilátky.   

Krví a lymfou se dostávají infikované lymfocyty do celého Vašeho těla. S oblibou se hromadí v lymfatických uzlinách, krčních mandlích, slezině a játrech. Způsobují jejich zvětšení. Proti „nemocným“ B-lymfocytům okamžitě zasahují jiné imunitní buňky. Začnou je ničit a Vaše tělo se s mononukleózou postupně vypořádá.

Jak se projevuje...
Projevy infekce závisí na obranyschopnosti Vašeho organismu. V dětském věku probíhá mononukleóza nevýrazně. V dospívání a dospělosti jsou už její příznaky bouřlivější. První obtíže se objeví po inkubační době, která trvá o něco déle než měsíc Mohou vypadat jako nachlazení. Patří k nim i únava, ztráta chuti k jídlu a nevolnost. Potom se přidají hlavní příznaky jako je horečka a zvětšení lymfatických uzlin.

Začne Vás bolest v krku a budete obtížně dýchat. Zduřelé uzliny se svou velikostí mohou blížit slepičímu vejci. Na pohmat jsou tvrdé, jindy zase houbovité. Zvětšená slezina může vyvolávat tlak v břiše pod žebry. 

Po zvětšení lymfatických uzlin u Vás propukne angína. Na svých opuchlých a rudých mandlích si všimnete šedo-bílých povlaků. K typickým projevům se může přidat kožní vyrážka a zvětšení jater. Malý počet nemocných dokonce mírně zežloutne. Onemocnění trvá asi tři týdny. Potom postupně ustupuje.

Jak se potvrdí...
Diagnózu může lékař stanovit už na základě typických projevů onemocnění. K potvrzení podezření na mononukleózu slouží krevní testy. Hematologické vyšetření Vaší krve odhalí zvýšený počet lymfocytů a přítomnost zvláštních protilátek, které produkují infikované B-lymfocyty. Testuje se i přítomnost protilátek proti samotnému EB viru nebo jeho součástem.

K obrazu onemocnění patří i přechodné zvýšení jaterních testů s vzestup hladiny bilirubinu.  

Jak se léčí...
Infekční mononukleóza je virové onemocnění, proti kterému dosud neexistuje specifická léčba. Naštěstí si s ním Váš organismus dokáže sám poradit. Léčebné zásahy se omezují jen na omezení příznaků.

Základem léčby je klid na lůžku a snižování teploty. Bolest v krku můžete zmírnit výplachy krku a kloktáním teplou slanou vodu (čajová lžička na sklenici vody) nebo zeleným čajem. Kvůli nebezpečí úrazu Vaší zvětšené sleziny se musíte vyvarovat námaze a zvedání těžkých předmětů.

Co dál...
Akutní průběh infekční mononukleózy trvá přibližně tři týdny, Po čtyřech až šesti týdnech se sami uzdravíte. V mizivém procentu případů přetrvává ještě několik měsíců chronická únava, bolesti svalů a kloubů. Mezi velmi vzácné popsané komplikace mononukleózy patří meningitida, encefalitida nebo zánět nervů. Při užití některých druhů antibiotik se může objevit nebezpečná vyrážka. Proto se nikdy v žádném případě nepokoušejte o samoléčbu! Svěřte se s důvěrou do rukou lékaře.

Vaše tělo potřebuje k vypořádání se s virovou infekcí dostatek sil. Proto mu dopřejte řádný odpočinek a v žádném případě ho nezatěžujte. Dodržujte léčebný režim předepsaný Vaším lékařem. Při postižení jater se striktně vyhněte konzumaci alkoholu. Mohli byste si způsobit jejich vážné poškození. Podpůrná léčba může zkrátit průběh infekční mononukleózy a minimalizovat riziko zdlouhavé rekonvalescence a vzniku komplikací.

Jak se tomu všemu vyhnout...
Nejspolehlivějším způsobem prevence popsaného průběhu infekční mononukleózy je pravděpodobně kontakt s virem již v raném dětském věku. V tomto období proběhne infekce EB virem jen skrytě a bez větších obtíží.

Kontaktu s pacienty nemocnými akutní infekční mononukleózou byste se měli rozhodně vyhnout v případě, že máte oslabený imunitní systém. Nelíbejte se s neznámými lidmi a používejte vlastní příbor a nádobí.  


Archív

PO:7:30-12:30 | 13:30-15:00
ÚT:7:30-12:30  
ST:7:30-12:30 | 13:30-15:00
ČT:7:30-12:30 | 13:30-15:00
PÁ:7:30-12:30 | 13:30-15:00